web analytics

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ

Στα πλαίσια της ιδιαίτερης φετινής χρονιάς το Ε.Κ.Φ.Ε. Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε, πιλοτικά, διαδικτυακά πειράματα για τμήματα της Β και Γ λυκείου του 4ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης όπως και για τμήμα της Γ Λυκείου του 1ου ΓΕΛ . Οι μαθητές παρακολούθησαν την πρώτη ώρα τη ζωντανή εξέλιξη του αντίστοιχου πειράματος (ελαστική κρούση για τη Γ και πλαστική για τη Β τάξη) μέσω της πλατφόρμας Webex ενώ με τον ίδιο τρόπο τη δεύτερη ώρα ακολούθησε επεξεργασία των πειραματικών δεδομένων. Σύμφωνα με τις απόψεις μαθητών και εκπαιδευτικών η όλη διαδικασία κρίθηκε ως πολύ πετυχημένη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω και προσωπικά τους εκπαιδευτικούς, Δελιακίδη Στέργιο και Καλαϊτζή Στέλιο, καθηγητές Φυσικής, του 1ου και 4ου ΓΕΛ αντίστοιχα, όπως και τους μαθητές που συμμετείχαν, για τη συνεργασία τους.