web analytics

ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στο ΕΚΦΕ Αλεξανδρούπολης διοργανώθηκαν τη σχολική χρονιά 2020-2021 διαδικτυακές επισκέψεις στο χώρο του , για τις τάξεις της Ε και ΣΤ Δημοτικού για σχολεία της περιοχής ευθύνης του. Συγκεκριμένα , δεκαοκτώ τμήματα των παραπάνω τάξεων με περισσότερους από τετρακόσιους μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά, πειράματα από το χώρο του ΕΚΦΕ, τα οποία σχετίζονταν με τη σχολική τους ύλη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές που συμμετείχαν στη δράση αυτή σε μια προσπάθεια να υποκατασταθούν οι δια ζώσης επισκέψεις λόγω των μέτρων της πανδημίας. Ως υπεύθυνος του εργαστηρίου θέλω ευχαριστήσω το Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης κ. Ζαμπούκη Ιωάννη, την κα Μουλατσίδου Δροσιά και τον κο Καραγιαννίδη Παναγιώτη οι οποίοι με τις ενέργειές τους βοήθησαν να υπάρξει μετά από πολλά χρόνια χρηματοδότηση στο ΕΚΦΕ Αλεξανδρούπολης έτσι ώστε να εξοπλιστεί με την απαραίτητη υποδομή προκειμένου να υποστηριχθεί η παραπάνω δράση όπως και γενικότερα η λειτουργία του εργαστηρίου με σκοπό την υποστήριξη της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.